Home » Aktualności » Zbliżamy się do końca obniżek oprocentowania lokat

Zbliżamy się do końca obniżek oprocentowania lokat

Od jesieni 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła festiwal obniżek głównych stóp procentowych w Polsce. Wielokrotne ich obniżanie miało na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w Polsce, poprzez zwiększenie dostępności kredytów w polskich bankach i zmniejszenie kosztów ich obsługi. Rzeczywiście, obecnie kredyty złotowe w polskich bankach mają najkorzystniejsze warunki dla kredytobiorców, ale w parze z takimi zmianami w ofertach bankowych poszły również negatywne dla oszczędzających zmiany w oprocentowaniu lokat bankowych. Obecnie główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5% i jest najniższa w całej historii działalności Rady Polityki Pieniężnej w obecnym kształcie.

 

Stagnacja w oprocentowaniu lokat

 

Wraz z kolejnymi decyzjami RPP o obniżaniu głównych stóp procentowych w Polsce, poszły automatyczne obniżki oprocentowania lokat terminowych. Tradycyjne depozyty bankowe miesięczne miały obniżane oprocentowanie o 0,15-0,5 pkt procentowego. Obecnie obserwujemy uspokojenie nastrojów w zakresie oprocentowania depozytów bankowych. Nieliczne banki decydują się nawet na nieznaczne powiększenie stawki oprocentowania swoich lokat, w celu przyciągnięcia do siebie większej liczby klientów.

 

Zmalała nieznacznie przeciętna stawka na kwartalnych depozytach – o 0,07 pkt procentowego we wrześniu 2013 roku.

 

Szacuje się, że przeciętnie można było zarobić na lokatach:

  • 2,43% na lokatach trzymiesięcznych,
  • 2,5% na lokatach półrocznych, wobec 2,48% w sierpniu 2013 roku,
  • 2,47% na lokatach rocznych, wobec 2,5% w sierpniu,
  • 2,7% na lokatach dwuletnich.

 

Za nieznaczny wzrost stawek oprocentowania depozytów terminowych w polskich bankach we wrześniu 2013 roku odpowiadają promocje i podwyżki, jakie zostały wprowadzone w życie w ofercie depozytowej neoBanku, FM Banku oraz Alior Banku. W opozycji do polityki wzrostu oprocentowania lokat bankowych w tychże bankach stoi wiele instytucji finansowych. Na obniżenie oprocentowania lokat zdecydował się Idea Bank, przodujący w wielu rankingach depozytów terminowych, Nordea Bank, Getin Bank, BGŻOptima czy Bank BPS. Skala tych obniżek jest dużo niższa, niż w poprzednich miesiącach bieżącego roku, co dobrze prognozuje na przyszłość.

 

Ile można obecnie zarobić na lokatach?

 

W grudniu 2013 roku oprocentowanie lokat bankowych również nieco wzrosło, co potwierdza wcześniejsze przewidywania ekspertów, jakoby kończył się trend spadkowy w zakresie stawek oprocentowania depozytów terminowych w bankach. W listopadzie tego roku Meritum Bank podwyższył oprocentowanie Lokaty Internetowej na 6 miesięcy i 12 miesięcy, odpowiednio z 3,10% do 3,40% oraz z 3,40% na 3,50%.

 

Jeśli chcemy założyć lokatę miesięczną, najlepiej złożyć swoje pieniądze w Idea Banku na „Lokacie na dobry początek”, gdzie można zarobić 4,75% brutto w skali roku, ale aby skorzystać z oferty należy być nowym klientem Idea Banku, a lokata może być założona na maksymalnie 10 tys. zł. Ofertę na 3,60% ma dla klientów BGŻOptima w „Koncie na start”, a 3,50% oferuje Getin Online na „Lokacie Bumerang”. Korzystną lokatę 2-miesięczną oferuje Deutsche Bank PBC – Db Lok@tę z oprocentowaniem brutto w skali roku aż na 5%. Aby z niej skorzystać trzeba otworzyć konto osobiste w Deutsche Banku, a lokata nie może opiewać na kwotę wyższą niż 10 tys. zł. Najlepszą lokatą grudnia 2013 roku na 3-miesiące była „Lokata na dobry początek” w Idea Banku, dla nowych klientów, również maksymalnie na 10 tys. zł, oprocentowana na 4,75% w skali roku. Najlepszą, półroczną lokatę zaoferuje SK Bank. Będzie to e-Lokata24 i Interlokata Standard z oprocentowaniem brutto 3,80% w skali roku, ale jest to oprocentowanie zmienne. Inwestując pieniądze na rok, można założyć lokatę w SK Banku – „Lokatę Sezonową” z oprocentowaniem 4,35% w skali roku.

 

Patrząc na wyhamowanie tempa obniżek w zakresie oprocentowania lokat bankowych i nieśmiałe podwyżki stawek oprocentowania można wnosić, że rynek ten zaczyna się odbudowywać. Nim odbije się zdecydowanie od dna będzie trzeba jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Na pewno na przyspieszenie tempa podwyżek w zakresie oprocentowania lokat powinny wpłynąć ewentualne decyzje RPP o podwyższeniu głównych stóp procentowych w Polsce.

Post Tag With : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *